Aktualności

Blisko 700 młodych i starszych biegaczy, głównie z terenu Gminy Chełmiec, wzięło udział w największym wydarzeniu sportowym naszej gminy, czyli XXI Biegu Legionisty, który wystartował 7. listopada w Marcinkowicach.
Wydarzenie to poświęcone jest pamięci Legionistów walczących w grudniu 1914 roku pod Marcinkowicami. Miała tam miejsce jedna z najkrwawszych bitew stoczonych z wojskami rosyjskimi przez I Pułk Legionów Polskich dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.
![]() |
![]() |

Organizatorami imprezy byli Gmina Chełmiec, Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu, Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Gminy Chełmiec oraz Szkoła Podstawowa w Marcinkowicach .Biegacze startujący w XXI Biegu Legionisty rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych: dzieci do klas czwartych, uczniowie klas V-VI, gimnazjum, liceum, a także seniorzy. Poszczególne kategorie różniły się pokonywanym dystansem. Poszczególne szkoły były również klasyfikowane drużynowo.
Naszą szkołę reprezentowało kilkunastu uczniów
Najlepszy wynik osiągnął uczeń klasy VI Piotr Rymarczyk , który wygrał w kategorii klasy V-VI oraz naucz. w-f P. Agnieszka Nowak która wygrała w kategorii seniorki

Zespół Szkół w Biczycach Dolnych po raz kolejny otrzymał certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Uroczystość miała miejsce 13 listopada w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu i oprócz koordynatora Pani Agnieszki Pociechy i przewodniczącej SU Klaudii Garguli, był na niej obecny również wójt Chełmca, Bernard Stawiarski.
![]() |
![]() |
Certyfikaty w ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa przyznawane są na pięć lat tym szkołom, które w swojej rocznej pracy wykazały, że bezpieczeństwo uczniów jest dla nich priorytetem. Projekt realizowany jest na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego od 2005 roku. Od tego momentu przystąpiło do niego łącznie 31 placówek oświatowych różnych szczebli z całej Sądecczyzny. Szkoła w Biczycach startowała w nim po raz drugi.
Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu – insp. Marka Rudnika i koordynatora Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w KMP w Nowym Sączu – st. asp. Barbary Leśniak,
W tym roku certyfikaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwa” odebrało tylko sześć placówek oświatowych z naszego regionu.

Pierwsza pomoc w przypadku
nagłego zatrzymania krążenia
Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia -100,000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.
Każdego roku u około 400,000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350,000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. Nagłe NZK poza szpitalem może zdarzyć się wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego. Przeważająca większość NZK występuje w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 zdarzeń pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować 100,000 istnień ludzkich w Europie rocznie.
“Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć” mówi Professor Maaret Castrén, Karolinska Institutet, Szwecja, przewodnicząca ERC.
Tymczasem resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż większość ludzi uważa. Pokazuje to między innymi interaktywny film edukacyjny „Nagłe zatrzymanie krążenia”:
https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia
Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Widz nie tylko śledzi akcję filmu, ale może aktywnie w niej uczestniczyć poprzez dokonywanie wyborów prawidłowych wariantów pierwszej pomocy. Dzięki temu łatwiej zapamiętać prawidłowy algorytm udzielania pomocy poszkodowanemu.
Zachęcamy do zapoznania się z filmem. Pamiętaj jednocześnie, iż w celu opanowania techniki udzielania pierwszej pomocy warto skorzystać z darmowych, organizowanych przez liczne stowarzyszenia i fundacje - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!